Ložnice feng shui, aneb jak si zařídit krásnou ložnici feng shui

Feng shui – starověká praxe plánování prostoru
Filozofie feng-šuej vznikla ve starověké Číně a původně se používala při navrhování uspořádání měst a vesnic. Jeho zastánci se zaměřovali na uspořádání prostoru tak, aby byl v harmonii s přírodou a zajišťoval nerušený tok životní energie, známé jako energie čchi. Mezi hlavní principy feng shui patří rovnováha mezi větrem a vodou, které jsou symboly neviditelného a nepolapitelného.
Hlavní principy feng shui a jejich význam pro interiérový design
V současné západní kultuře se při zařizování obytných prostor uplatňují nejdůležitější principy feng shui. Díky nim se ve vašem domově usadí řád, harmonie a dobrá energie. Zařízením každé místnosti podle čínské filozofie získáte klid a pocit bezpečí. Pro interiérový design mají největší význam tři základní principy feng shui: yin i yang, mřížka bagua a princip pěti elementů.
Yin a Yang
Mezi principy feng shui patří harmonická koexistence yin a yang, dvou sil zodpovědných za volný tok energie čchi. Zatímco yin je spojován s mírem a harmonií, yang je synonymem pro aktivitu. V obytném prostoru musí obě tyto energie vzájemně interagovat. Yin by měl být vnášen do interiérů, které by měly zaručovat relaxaci a pohodlí odpočinku, například do obývacího pokoje nebo ložnice. Yang se naopak vyplatí použít v kuchyni nebo pracovní místnosti.
Mřížka BAGUE
Principy feng shui předpokládají promyšlené plánování obytného prostoru na základě tzv. bagua mřížky, prostor rozdělený na devět částí symbolizujících různé sféry života - od kariéry přes rodinu až po intimní život. Plánováním uspořádání prostoru podle starověké čínské mřížky bagua určíte optimální místo pro každou místnost a postaráte se o její potřebné vybavení, aby byl interiér pohodlný na užívání a zároveň v něm vládl klid a harmonie.
Wu xing – princip pěti elementů
Při zařizování interiéru se vyplatí sáhnout také po wu xingu, čínském principu pěti elementů: dřeva, ohně, země, kovu a vody. Klíčem k uspořádání obytného prostoru tak, aby zajistil pohodu všech členů domácnosti, je jejich využití ve správném poměru. Díky tomu zůstanou živly v harmonii a budou se na sebe pozitivně ovlivňovat a vy si budete každý den užívat porci dobré energie.
Jak využít filozofii feng shui v ložnici?
Zařízením ložnice podle feng shui vnesete do interiéru pozitivní energii čchi a zajistíte její volný tok. Filozofie feng-šuej vám pomůže zařídit si domácí oázu relaxace tak, aby tam vládl klid a harmonie. Nejdůležitější principy feng shui, které vám pomohou vytvořit pocit řádu a rovnováhy, jsou:
- pravidelné větrání interiéru,
- udržování nižší teploty v ložnici než v ostatních místnostech,
- udržování pořádku pro usnadnění toku energie,
- vzdání se přebytečných dekorací a doplňků, aby zbytečné věci nevnášely do interiéru chaos,
- symetrické uspořádání designových prvků,
- odstranění zrcadel, která narušují klid a tok čchi,
- odstranění nadbytečných podnětů z oázy relaxace, jako jsou elektronická zařízení, jako je notebook nebo televize.
Ložnice podle feng shui – správné umístění místnosti
Pro pohodlí vašeho pobytu je důležité umístění relaxační zóny. Podle feng shui by měla být ložnice umístěna co nejdále od vstupních dveří do bytu. Také není výhodné umístit ložnici feng shui naproti koupelně, kde převládá vodní element a negativně ovlivňuje pohodu členů domácnosti. Podle principů feng shui je nejlepší, aby okna místnosti směřovala na sever nebo severovýchod. Díky tomuto umístění ložnice nebude přirozené světlo dostatečně intenzivní, aby rušilo relaxaci rodiny po večeři.
Barvy feng shui - ložnice v přírodních barvách
Při výběru feng shui do ložnice je nutné dbát na barevné schéma její výzdoby. V první řadě se vyplatí sáhnout po zemité barevné paletě. Ložnice ve stylu feng shui získá jedinečné kouzlo díky přírodním odstínům béžové, tlumeným hnědým, jemným šedým, jemným bílým a tlumeným odstínům zelené. Podle filozofie feng shui se v ložnici perfektně hodí barevné schéma inspirované paletou barev přirozeně se vyskytujících v přírodě.
Uspořádání nábytku – jak zařídit ložnici podle feng shui?
Principy feng shui platí i pro vybavení ložnice. Ústředním bodem aranžmá je postel, ale v interiéru se budou hodit i noční stolky, šatní skříň nebo komoda. Podle feng shui musí být ložnice uklizená a prostorný nábytek pomůže udržet pořádek. Skříň nebo komoda by měla být umístěna na stěně kolmé k posteli a umístěna tak, aby neblokovala přístup k posteli. Nejlepší je však umístit noční stolky po obou stranách nábytku. Symetrie je koneckonců jedním ze zlatých pravidel feng shui.
Postel v souladu s principy feng shui - kterou si vybrat a jak ji zařídit?
Podle principů feng shui je také důležité umístit postel tak, aby čelo postele bylo u zdi. Měli byste také zajistit přístup k nábytku ze tří stran. Podle feng shui nemůže být postel v ložnici naproti dveřím, ale vchod do místnosti by měl být pro odpočívajícího člověka jasně viditelný. Aby energie čchi mohla volně proudit, vyplatí se zvolit přírodní materiály a postel s dřevěným rámem. Nejlépe fungují modely se zaoblenými rohy a nohami. Tento typ designu nábytku nezpůsobí žádné problémy s energií čchi.
Ložní prádlo v duchu feng shui - navozuje rovnováhu a klid
Při zařizování ložnice ve stylu feng shui byste si měli vybrat povlaky na peřiny a polštáře, které do interiéru vnesou rovnováhu, harmonii a klid. Ložní soupravy v zemité barevné paletě budou vynikající volbou. Dobře se budou hodit i povlaky na peřiny a polštáře s rostlinnými motivy. V interiérech zařízených v souladu s čínskou filozofií uspořádání prostoru se hodí sada ložního prádla s rostlinným motivem, např. v tlumené zelené nebo béžové barvě, bude vypadat skvěle.
Dekorace oken – vyberte si tlumené záclony a závěsy
Také byste si měli vybrat vhodné dekorace oken pro ložnici feng shui. Nejlepší volbou budou záclony a závěsy v tlumených barvách, inspirovaných barvami přírody. Doporučuje se vybrat modely s asketickým designem. Okenní textilie by měly být především funkční a je třeba se vyhnout zbytečným dekoracím. Ložnice ve stylu feng shui se stane oázou klidu, pokud na okně visí hladká bílá voálová záclona v kombinaci se závěsem zdobeným jemným květinovým vzorem.
Rostliny do ložnice podle feng shui – doplňující harmonii
Ložnice dle feng shui je skvělým místem pro květináče. Stojí za to je zavést do interiéru jako vyzařování dřevěného prvku. Nedoporučuje se však mít příliš mnoho zeleně – postačí pár malých rostlin nebo jeden větší exemplář. Měli byste si vybrat druhy, které dobře čistí vzduch, a vyhnout se kaktusům nebo těm, které vydávají intenzivní zápach. Rostlinné dekorace vnesou do ložnice nádech klidu a harmonie.
- Kapradina, která zklidňuje nervy a přináší harmonii do interiéru
- Bambus je rostlina, která vydává jemné vibrace, jež podporují kreativitu a tvůrčí citlivost.
- Fíkus je symbolem vitality, obnovených vztahů a životní energie.
- Dracaena je rostlina, která má osvěžující a stimulující účinek.
- Africká fialka zlepšuje náladu a nutí nás dívat se na svět optimisticky.
- Strom štěstí podporuje kariéru a prosperitu
Nezapomeňte začít s úpravou ložnice nákupem postele a přírodní matrace, ke které sladíte veškeré ostatní vybavení.